GOTOWE PROJEKTY

* Jadwiga Rataj

PAPIERodyl
Kosz do segregacji papieru, którego forma inspirowana jest teczką - naturalnym miejscem przechowywania papieru.
Kosz służy do gromadzenia makulatury (do formatu A4) w domu lub w biurze oraz umożliwia związanie jej w poręczny pakunek – kosz wyposażony jest w sznurek i nożyk. Skośne ściany sprzyjają samoporządkowaniu oraz w razie potrzeby przeglądaniu zawartości. Wysokość kosza dostosowana do wygodnego korzystania w pozycji siedzącej. Rozmiar kosza po złożeniu wynosi 210 x 335 x 395 mm.
Wykonany jest z jednego arkusza tektury Falistej grubości 5 mm (fala „B+E”), techniką sztancowania. Składowany i transportowany na płasko.

|
fot. Przemek Szuba


* Jadwiga Husarska-Chmielarz

Pakiełek to celulozowy płatek z nasionami, który po płożeniu na talerzu w ciepłym, oświetlonym miejscu oraz regularnym podlewaniu, kiełkuje. Po kilku dniach kiełki nadają się do spożycia. Pakiełek występuje w czterech odmianach nasion, które rozróżniają się geometrycznym kodem geometrycznych. Otwór w kształcie prostokąta to Pakiełek z rzeżuchą, kółko – brokuł, kwadrat – lucerna, a trójkąt – rzodkiewka.
Płatek wykonany jest z ligniny, która jest produktem ubocznym przy wytwarzaniu papieru. Lignina z włóknami celulozowymi dobrze utrzymuje wilgoć i jest doskonałym podłożem do ukorzeniania się kiełków nasion.
Smacznego!

|

Pasedo to papierowe siedzisko przeznaczone do pracy z umieszczonym na kolanach notebookiem. Zaprojektowane z myślą o studentach wykorzystujących każda wolna chwilę na pracę nawet w korytarzach uczelni. Siedziska można sztaplować, a dzięki eliptycznemu uchwytowi łatwo przenosić. Zostało wykonane ze ścinków papieru pociętych w nieszczarce. Ścinki sklejono warstwami klejem celulozowym na formie negatywowej.
Papierowa skorupa o grubości 1 cm została w środku wzmocniona „lejkowatym” kształtem mogącym przenosić znaczne obciążenia. Dolną krawędzi siedziska spaja aluminiowa lub tworzywa listwa chroniąca papier przed rozwarstwianiem.
Zużyte siedzisko należy oddać na makulaturę.

|
fot. Przemek Szuba


* Franciszka Kornecka

Nabrukowiec to pomysł na wykorzystanie rosnących stert codziennych gazet. Zwinięte wzdłuż dłuższej krawędzi (38 cm) i nasączone klejem rulony wysychają w formie o kształcie walca. Takie dwa połączone moduły i zabezpieczone papierową banderolą tworzą siedziska – w pionie taboret a w poziomie niższą (17 cm) lub wyższą pufę (35 cm).
|
fot. Przemek Szuba

Tuboret to siedzisko dla potrzeb studentów, np. oczekujących na korekty przed drzwiami Katedr. Wykonany z odpadowych bobin, czyli kartonowych tub, na które nawija się np. papier. Dwadzieścia rur o długości 40 cm i średnicy 5,8 cm połączone ze sobą linką. Tuboret można zawiesić na ścianie tworząc siedzisko z oparciem, gdy nie jest używane można je odwiesić na zaczepy. Po zdjęciu, w zwiniętej formie może być niskim (20 cm) lub wysokim (40 cm) wolnostojącym taboretem. Po rozłożeniu na płasko staje się rodzajem maty.
|
fot. Przemek Szuba


* Paulina Kordos

Kostek
jest odpowiedzią na potrzebę powtórnego wykorzystania papieru. Zaprojektowany obiekt w formie kostki sześciennej składa się z 3 identycznych części połączonych gumą. Obiekt pozwala na przyjęcie dwóch pozycji siedzących, jednej półleżącej i jednej leżącej. Złożony w formie sześcianu jest taboretem, gdy odchylimy górną część i oprzemy o ścianę jest niskim fotelem (dobry dla studenta dla tymczasowej pracy z laptopem). Gdy odchylimy dwie części i oprzemy o podłogę możemy przyjąć pozycję półleżącą, a rozłożone wszystkie częsci tworzą rodzaj maty. Obiekt jest wykonany ze ścinków zgniecionego papieru, spojony klejem celulozowym w formie nadajacej prostopadłościenność. Elastyczne łączenie samoczynnie składa wszystkie elementy w sześcian.
Ze starego Kostka może powstać ponownie papier.

|
fot. Przemek Szuba

*
Paweł Marcinkowski

Fillit
Pojemnik do zgniatania odpadów papierowych zmniejszający ich objętość. Składa się z dwóch części wchodzących jedna w drugą – górnej ruchomej i dolnej stałej.Po napełnieniu pojemnika użytkownik wciska nogą lub ręką, górną część kosza (może również na nim usiąść), co powodujezgniatanie znajdującego się w środku papieru. Dzięki sprężynom górna część samoczynnie powraca. Do pojemnika zakłada się standardowy worek na śmieci o pojemności 30 litrów, mocowany do obręczy. Z boku kosza znajduje się uchwyt pozwalający na jego przenoszenie. Pojemnik wykonany jest z tworzywa sztucznego, metodą wtrysku.
|* Piotr Hojda


fot. Przemek Szuba

Rura
Zestaw pojemników służących do segregacji odpadów zaprojektowany dla Wydziału Form Przemysłowych, wykonany z tanich i łatwo dostępnych materiałów.
Podstawą konstrukcji są wytrzymałe tekturowe rury z nakładkami z tworzywa sztucznego. Nakładki służą do zamocowania worka i informują jak segregować. Są wykonane metodą termoformowania polipropylenu.
Objętość pojemników może być modyfikowana poprzez długość rury. Wewnątrz pojemników znajdują się pierścienie umożliwiające łatwe zakładanie typowych worków na śmieci (120 lub 60 litrów). Dolna część rur jest zaimpregnowana dla zabezpieczenia przed wilgocią.
|


* Przemysław Szuba

Ekspozytor PS17
powstał z myślą o końcoworocznych wystawach studenckich modeli na Wydziale Form Przemysłowych.
Założeniem projektu jest modularność, łatwość przenoszenia i składowania oraz taniość. Ekspozytory sztancowane są z tektury falistej 5-warstwowej o grubości 5mm, fala „B+E”, i spinane typowymi klipsami biurowymi.
Konstrukcja jest wystarczająco sztywna, aby umożlić eksponowanie nawet ciężkich obiektów. Wymiary ekspozytora pozwalają prezentować małe obiekty na większej wysokości, a duże nisko. Istnieje możliwość zestawiania ekspozytorów.
PS 17 magazynowane są w postaci płaskiej.

|

0 komentarze: