KAREL VAN DER WAARDE – odpowiedzialne projektowanie opakowań na leki


Karel van der Waarde studiował projektowanie grafiki w Holandii i Wielkiej Brytanii. Napisał pracę doktorską opartą o analizę przydatności dla pacjentów graficznej informacji zawartej na lekach. Większość jego projektów związanych jest z informacjami na temat leków dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Zajmuje się również projektowaniem instrukcji (modyfikacje instrukcji obsługi dla Philipsa, analiza holenderskich formularzy podatkowych). Specjalizujące się
w testowaniu informacji wizualnej. Jest profesorem na Uniwersytecie w Bredzie, redaktor i autorem książek związanych z projektowaniem informacji graficznej.


Wykład Karela na II Międzynarodowej Konferencji Projektowej: „Odpowiedzialne Projektowanie Graficzne"

“DVisual information about medicines for patients: harmless mixture or toxic potion?”
Ciężko jest zażywać lekarstwa poprawnie bez informacji wizualnej. Ulotki, opakowania, strony internetowe, etykiety zapewniają pacjentom nadmiar informacji i obrazów, które powinny informować o dawkowaniu, poprawnym sposobie dawkowania, efektach ubocznych, ostrzeżeniach, przechowywaniu. Niestety wszystkie te informacje nie wydają się być „skutecznymi instrukcjami
i ostrzeżeniami” i często prowadzi to do zakłopotania i niepokoju. Medyczne błędy stale podwyższają koszty leków i ich nieefektywne używanie wydaje się być nieuniknione. Bieżąca odpowiedzialność projektantów w tym obszarze może się charakteryzować zarówno bezpieczną dekoracją jak i zapobieganiem fatalnym pomyłkom.

/na podstawie materiałów II Międzynarodowej Konferencji Projektowej: „Odpowiedzialne Projektowanie Graficzne"/


Znalezione w sieci:

* Wykład w Izmir University of Economics: "Observing people and design" , wideo:
http://www.as8.it/video/08.05.01.waarde/

* Wykład w ramach forum ekspertów w ramach Międzynarodowego Instytutu Projektowania Informacji Wizualnej (International Institute for Information Design): “Producers, Regulators and Users: balancing conflicting demands in medical information”.

streszczenie:
http://www.knowledgepresentation.org/BuildingTheFuture/Summaries/Waarde_summary/WaardeSummary.html

wideo:

http://www.knowledgepresentation.org/BuildingTheFuture/Summaries/Waarde_summary/Quicktime/WaardeMovie.html


Opracowała: Jadwiga Rataj

0 komentarze: